Podhájí, nádherné místo pro odpočinek a rekreaci. Místo kde bývalo tisíce lidí. Místo kde jsme se potkávali s přáteli, prožívalí první lásky, učili se plavat a celé léto si užívali. Stále oblíbené téma a téměř každý občan Horšovského Týna je odborník na vodu v koupališti. Ovšem teorie je jedna věc, praxe a skutečnost druhá. Vezmu to postupně, napíšu co vím a přiložím dokumenty co mám k dispozici.
Co předcházelo aktuální situaci? Za prvé slabý přítok, méně prší a po vodní cestě je spousta "odběrů" na zalévání. Důvod dva jsou fosfáty z myček a praček, s tím souvisí i neexistence čističek odpadních vod. Při prohlídce mapy vidím dva vodní toky, které přivádí vodu do Podhájí. Jeden je Mračnický potok, pramenící mezi Domažlicemi a Draženovem. Protéká přes Luženičky a Luženice. Dále do něj přitéká voda z Bozdíše a vlévá se do rybníka Březí a dále protéká do Březí a Mračnic kde do něj vtéká voda z Němčic. Druhý potok je Podhájský a pramení na východním svahu Baldova. Voda teče z Horního a Dolního Baldova přes Třebnice, Jeníkovice, Horní a Dolní Valdorf. Oba přítoky se spojí v jeden a ten vtéká do Podhájí. Vidím tedy 12 sídel a ani jedno nemá čističku odpadních vod. Postupem času si všichni již domů pořídili automatickou pračku a možná i myčku. Všichni chceme mít hezkou zahrádku a tak potřebujeme vodu - někde je nedosažitelná a jinde teče doslova za plotem a tak si snadno poradíme.
Do potoků se dostane vše co si jen dovedete představit a dalších spousta věcí a chemie, kterou okem vidět nelze. Chemie, která likviduje vše, co by pomohlo udržet tuto vodu ve stavu, kdy se v ní můžeme koupat.
Navrhované možné řešení se hledá těžko, protože nikdo vám nezaručí, že to co uděláte, bude fungovat. Již se mluvilo i o jakémsi "přívodu" z Černého potoka kolem Meclovské obory, nebo o přečerpávání vody. Někdo mluví o Kotynce v Dobřanech jako o zázraku, ale neví, že Kotynka je oproti našemu Pohájí doslova maličká louže a řešení bylo i oddělit vodu z rybníka a z části u pláže a kabin udělat koupaliště. Slyšel jsem návrhy, že místo pláže uděláme plastovou vanu s tobogánem, nebo bude před hospodou krytý bazén.
Ohledně koupání a možností tady již zaznělo dost a tak jsem domluvil jednání s panem Šefčíkem z Rozvojové inženýrské, má bohaté zkušenosti a řešil již několik podobných míst na koupání. Po domluvě se přijel podívat, jeho zájem byla záchrana Podhájí. Důvod jsem se dozvěděl po příjezdu, s ním coby malým klukem rodiče pravidelně přijížděli z Klenčí pod Čerchovem na Podhájí a trávili tady letní dny. Vyprávěl jak mu toto místo zůstalo ve vzpomínkách. Věděl co a jak a po příjezdu na Podhájí, začal vysvětlovat co a proč se bude muset udělat, aby bylo možno vodu, tu nejdůležitější komoditu v tomto areálu, připravit na koupání. Jako první a nedílnou součástí bude oprava hráze, kde ne úplně správným postupem došlo k tomu, že zde vyrostlo několik velkých stromů. Některé odumřelé kořeny vytvořili "cestičky" kterými voda z koupaliště protéká k chatkám. Nechtěl jsem věřit, ale opravdu za chatkami bylo mokro jako po obřím slejváku. řekl jsem si dobře, možná to půjde jenom zalepit, ale tušíte správně, "zalepit" to nejde, voda si ve hrázi, která je takto zničena, prostě cestičku najde. Takže nová hráz bude zřejmě úkol číslo jedna. Při bourání a stavění nové hráze bude potřeba vybagrovat dno rybníka, kam se usadil sediment spláchnutý z polí a luk. Takový sediment se nedá jenom tak vybagrovat a složit vedle na pole. Bude se muset najít jiné řešení, aby nám to bahýnko první bouřka nešoupla zpět do koupaliště. Píšu to, protože se proslýchá, že něco podobného se na Podhájí v minulosti stalo. Bude potřeba shrnou ornici z pole (takové pole , které nám majitel dovolí použít), navozit všechno bahno a opět ornici dát tam kde byla. Před opětovným napuštěním bude potřeba vybagrovat i odkaliště (sedimentační tůň), dle přiložené studie je zřejmé, že toto bude muset mít daleko větší plochu a pokud nebude možnost ji rozšířit směrem k přítoku, budeme muset obětovat část vodní hladiny. Odkaliště a břehy osázet rostlinami, které dokáží zachytit větší část toho, co my v koupališti nechceme a budou fungovat z části jako čistička. Změnit osádku ryb a rostlin a tím změnit povahu vodní plochy z rybníka na jezero. Jezero jako takové nemá příkré břehy, ale postupně svahující se do vody s písčito-kamenitou strukturou. Dle slov by tímto bylo z části vyhráno. Ano pouze z části protože nám chybí co jsem psal na začátku - chybí nám voda. Uvidíme jak to bude se srážkami letos, já doufám, že se již nebudou opakovat suchá léta a budeme mít alespoň nějakou naději se na "naše podhájí" vrátit.
V příloze najdete posudek prorevitalizaci, pokud máte zájem a chcete vědět víc tak stahujte a listujte :) Další příloha je situace přítoku.
> >
Zatím vše, možné pokračování příště.
Popis urbanistického řešení
Návrh navazuje na okolní strukturu města, kdy při ulici Vrchlického vymezuje plochu pro smíšené obytné funkce, čímž jednak v budoucnu vytvoří plynulý přechod mezi přírodě blízkou říční nivou a rostlou zástavbou města, dále definitivně kvalitně vyřeší dopravní napojení všech ploch na jih od ulice Vrchlického a v neposlední řadě umožní posun areálu koupaliště dále od hlavní komunikace směrem k řece Radbuze. Samotný areál je pak situován tak, aby byl z hlavní ulice nepřehlédnutelný, ale zároveň vytvářel vlastní vnitřní intimitu pro návštěvníky a umožnil další rozvoj sportovně rekreačních funkcí v nejbližším okolí. Dopravní obsluha a zejména řešení dopravy v klidu je pak pojato jako přirozený důsledek urbanistického členění a plochy jsou tak integrovány do uličních profilů spolu se stromovou výsadbou a umožňují tak více kvalitativních druhů parkování a jejich sdílení jednotlivými vzájemně se doplňujícími funkčními celky (rekreace, sport, bydlení, služby, atd.)
> >
na stránce Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje se sídlem v Plzni najdete výsledky rozboru vody od roku 2004. Poslední měření bylo 27.8.2013. Odkaz je tady: Koupaliště podhájí - Horšovský Týn
Domažlický deník odkaz
Jakou možnost jít se v současných parnech vykoupat mají obyvatelé Horšovského Týna, případně přilehlého autokempu, zjišťovala Mokrá hlídka Deníku na koupališti v Podhájí.
Zvolili jsme cestu kolem chat a kempu, obešli jsme železnou bránu zamčenou na zrezavělý řetěz a před námi se objevil rozlehlý rybník obklopený lesem. Modrá obloha se zrcadlila v klidné hladině…, prostě romantika. Jenomže my se přišli vykoupat, případně si koupit něco na pití či jídlo. A tady romantiku vystřídala krutá realita. Rybník, vydávající se za koupaliště, nabízí pouze to první, tedy vykoupání. Jak čistá je jeho voda? Žádná sláva. Odtékající voda sice byla poměrně čistá (přítokem je Mračnický potok), dno na dohled od břehu je ale pokryté jemným bahnem. Chuti vlézt do vody, jejíž teplota byla pěkných 25 stupňů Celsia, nepřidaly ani v pásech se táhnoucí nečistoty bůhví odkud, o leklém kaprovi u břehu kousek od dětské skluzavky nemluvě.